>więcej

Aktualności

06 VII 2013

FESTIWAL ENERGII W JAWORZNIE

W dniach 19-21 lipca 2013 w Jaworznie odbędzie się Festiwal Energii. Będzie to z pewnością jedno z ciekawszych wydarzeń muzycznych tego roku. Każdy dzień to zupełnie nowa dawka dobrego brzmienia, uwieńczona koncertem gwiazdy wieczoru. Zespół ENEJ zagra w piątek, wraz z KSU, Farben Lehre, Raggafaya, Pajujo i Antyteza. W kolejnych dniach będzie można usłyszeć m. in. Kukiza, Lemon, Kult i Zakopower. Zapraszamy do Jaworzna.

28 VI 2013

OFICJALNE STANOWISKO W SPRAWIE NAZWY ENEJ

Nazwa zespołu ENEJ pochodzi od imienia głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego - ukraińskiej trawestacji utworu Wergiliusza (cz. 1 wydana w 1798, całość w 1842). Jest ona jednym z najważniejszych dzieł literatury na Ukrainie. W "Eneidzie" po raz pierwszy w historii literatury użyto języka ukraińskiego bez jakichkolwiek wpływów z zewnątrz. Stworzyło to zatem podwalinę literatury, od której powstał cały nurt zwany "kotlarewszczyzną". Enej, główny bohater Eneidy to wesoły kozak podróżujący po świecie. Nazwa zespołu powstała w 2002r., kiedy nikt z nas nie miał dostępu do Internetu, by sprawdzić czy nazwa ta ma inne znaczenie. Wokalista zespołu Piotr Sołoducha miał 14 lat, a  wybierając tą nazwę, opierał się na wiedzy czerpanej z książek,  nie miał zatem pojęcia o istnieniu Petra Olijnyka.

Zespół Enej nie ma nic wspólnego z Petro Olinykiem i nie chce być z nim kojarzony. Uważamy też, że ten człowiek krzywdził innych ludzi, był zbrodniarzem, a my jako zespół  uważamy to za haniebne. Podobne zdanie wyrażamy w stosunku do UPA, którą uznajemy za organizację zbrodniczą.

Muzycy zespołu to Polacy i Ukraińcy, więc trudno ich posądzać o jakiekolwiek zamiary polityczne. Bardzo prostym dowodem na to, że odcinamy się od pułkownika UPA są nasze teksty, płyty oraz działalność koncertowa, w której nie ma ani słowa na temat trudnej historii obu narodów. Naszym celem jest łączyć poprzez muzykę, a nie dzielić ludzi.
Budujmy więc razem wspólną przyszłość pamiętając o przeszłości.
 

Manager i założyciel Enej Łukasz "Kojro" Kojrys

21 VI 2013

SUPERJEDYNKA ZA "SKRZYDLATE RĘCE"

Na 50. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zespół ENEJ zdobył SuperJedynkę w kategorii SuperPrzebój za utwór "Skrzydlate Ręce". Już sam udział w tym Festiwalu to dla nas wielkie wyróżnienie. A zdobycie nagrody cieszy nas ogromnie. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i głosowanie.

11 VI 2013

SUKCES NA FESTIWALU TOPTRENDY

8 czerwca 2013 w ramach Festiwalu TopTrendy odbył się koncert zatytułowany "Największe Przeboje Roku". Na deskach Opery Leśnej w Sopocie zaprezentowali się artyści, których utwory w ciągu minionego roku stały się hitami. Widzowie za pośrednictwem smsów zdecydowali, że Przebojem Roku został nasz utwór "Tak smakuje życie"!! Bardzo się cieszymy, że singiel z płyty Folkhorod został doceniony przez publiczność. Tym bardziej nam miło, że był to nasz pierwszy konkursowy występ na sopockim festiwalu. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i masę wysłanych smsów! To dla nas wielkie wyróżnienie i niesamowita radość.

03 VI 2013

CZWARTY SINGIEL Z PŁYTY FOLKHOROD - "SYMETRYCZNO-LIRYCZNA"

„Symetryczno--Liryczna" to tytuł najnowszego singla zespołu ENEJ. Piosenka ta jest następczynią wcześniej wydanych utworów - „Radio Hello", „Skrzydlate Ręce", „Tak Smakuje Życie" oraz „Lili", które podbiły szczyty list przebojów największych rozgłośni radiowych w Polsce.

Każdy komu do gustu przypadła żywiołość i szczerość twórcza młodych muzyków nie będzie zawiedziony ich najnowszą propozycją. Piosenka „Symertyczno-Liryczna" jest bowiem niejako definicją muzyczną zespołu, składające się na nią czynniki idealnie opisują jego muzykę. Jaki zatem jest nowy singiel? Dynamiczyn, żywiołowy, radosny, przepełniony słońcem, ale także prawdziwy. Nie znajdziemy w nim utartych frazesów powtarzanych do znudzenia w piosenkach o miłości z prostego powodu - tekst utworu w bardzo szczery i otwarty sposób mówi o miłości specyficznej, ulotnej, szalonej i namiętnej.

Każdy kto zna lepiej lub gorzej twórczość zespołu ENEJ rozpozna jej charakterystyczne cechy - charyzmatyczny wokal, wschodnie i bałkańskie inspiracje, radość i energię. Wszystko to zawarte jest bowiem w najnowszym singlu „Symetryczno-Liryczna", dajmy się zatem, poznać z „miłością naturalną" i oddajmy się (sprawdzonej już poprzednimi piosenkami) muzycznej podróży z zespołem ENEJ.

 

03 VI 2013

SOPOT TOPTRENDY FESTIWAL

W dniach 7-9 czerwca 2013 Opera Leśna w Sopocie gościć będzie artystów zaproszonych do udziału w Festiwalu Top Trendy, organizowanym przez Telewizję Polsat. Oprócz tradycyjnych koncertów Top i Trendy oraz Sopockiej Nocy Kabaretowej, swoje 20-lecie świętował będzie zespół HEY. Ponadto po raz pierwszy w historii festiwalu odbędzie się koncert zatytułowany "Największe Przeboju Roku". W koncercie tym zaprezentują się wykonawcy, których utwory okazały się hitami ostatniego roku, a widzowie w głosowaniu smsowym zdecydują, który z nich zyska miano najpopularniejszego. W gronie nominowanych do tego wyróżnienia znalazł się między innymi zespół ENEJ i utwór "Tak smakuje życie".

Zapraszamy do Opery Leśnej w Sopocie 8 czerwca 2013.

03 VI 2013

TRAILER KLIPU DO SINGLA

Przedstawiamy trailer klipu do "Symetryczno-Lirycznej". Premiera teledysku 3 czerwca!

 

20 IV 2013

ENEJ GOŚCIEM SPECJALNYM W V EDYCJI MUST BE THE MUSIC

W niedzielę, 21 kwietnia 2013, wystąpimy jako „gość specjalny” w półfinale Must Be The Music. Cieszymy się bardzo, że po raz kolejny wracamy na scenę programu Telewizji Polsat, bo to właśnie tu, od zwycięstwa w pierwszej edycji, rozpoczęła się nasza droga ku zaistnieniu w szerszych mediach. Ten program dał nam możliwość dotarcia z muzyką, dotychczas niszową, do ogromnej rzeszy odbiorców. Dał szansę przetarcia szlaków dla obecności tego typu twórczości w tzw. mediach komercyjnych. Dzięki MBTM zarówno nam, jak i zwycięzcom kolejnych edycji, otworzyły się drzwi, do których wcześniej nie mieliśmy dostępu. Program był i jest nadal platformą do prezentacji muzyki,  którą trudno znaleźć w mediach. Jest realną szansą na zaistnienie na rynku muzycznym i realizację muzycznych marzeń.

Dlatego zawsze z sentymentem wracamy na scenę MBTM.

Zapraszamy, Telewizja Polsat, niedziela, godz. 20:00.

03 IV 2013

DAMSKIE KOSZULKI FOLKHOROD

Damska wersja koszulek z motywem z płyty Folkhorod jest już dostępna w sprzedaży. Możecie ją zamawiać klikając w link CARTON

09 III 2013

COOLTURA FESTIVAL 2013

Dziś, 9 marca 2013 o godz. 18:45, w ramach Cooltura Festival, wystąpimy w O2 Shepherd’s Bush Empire w Londynie. W tej legendarnej sali koncertowały wcześniej takie gwiazdy światowej muzyki jak Amy Winehouse, Adele, Muse, Green Day, Pearl Jam i wiele innych. To, że dziś możemy zagrać tam my, jest dla nas wielkim wyróżnieniem i niesamowitą przyjemnością.

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.